مقالات

آشنایی با هیدرولیک و پنوماتیک

امروزه در دنیای صنعت و فرایند های صنعتی  انتقال قدرت آن هم به صورت کم هزینه و با دقت زیاد بسیار مورد توجه قرار گرفته است، بدلیل منظور بکارگیری سیال تحت فشار در انتقال و کنترل قدرت در تمام شاخه های صنعت رو به گسترش است.بنابراین لازم دانستیم تا جهت بالا بردن اطلاعات شما عزیزان توضیحات مختصر اما مفیدی را در این رابطه ارایه دهیم.

هیدرولیک و پنوماتیک چیست؟

استفاده از قدرت سیال به دو شاخه مهم هیدرولیک و نیوماتیک( که جدیدتر است ) تقسیم میشود:

هیدرولیک چیست؟

هیدرولیک به (انگلیسی:Hydraulics ) انجام کار توسط مایع تحت فشار یا حرکت گفته میشود.که کلمه هیدرو به معنی حرکت مایعات از زبان یونانی گرفته شده است.

سامانه‌های هیدرولیکی برای  انتقال انرژی استفاده می‌شوند. مزیت های  هیدرولیک در مقایسه با روش‌های انتقال انرژی مکانیکی و انرژی الکتریکی:1) طراحی ساده 2) قابلیت افزایش نیرو 3) سادگی و دقت کنترل 4) انعطاف پذیری 5) راندمان بالا 6) اطمینان در سیستم های هیدرولیک نسبت به سایر سیستم‌های مکانیکی قطعات محرک کمتری وجود دارد و می‌توان در هر نقطه به حرکت های خطی یا دورانی با قدرت بالا و کنترل مناسب دست یافت، چون انتقال قدرت توسط جریان سیال پر فشار در خطوط انتقال (لوله‌ها و شیلنگ ها) صورت می‌گیرد ولی در سیستم‌های مکانیکی دیگر برای انتقال قدرت از اجزایی مانند چرخ دنده ، اهرم ، کلاچ و… استفاده می‌کنند. در این سیستم‌ها می‌توان با اعمال نیروی کم به نیروی بالا و دقیق دست یافت. همچنین می‌توان نیرو های بزرگ خروجی را با اعمال نیروی کمی کنترل نمود.

پنوماتیک چیست؟

پنوماتیک یا نیوماتیک (انگلیسی:Pneumatics) به معنی نفس یا هوا نوعی فناوری است که در به کار گیری گازهای فشرده برای ایجاد نیروی مکانیکی می پردازد.

اکثر سیستم‌های پنوماتیکی به‌کاررفته در صنعت معمولاً با هوای فشرده  یا گازهای بی اثر فشرده راه‌اندازی می‌شوند؛ مانند کمپرسورهای سیلندری  که با موتور الکتریکی راه‌اندازی می‌شوند، موتورهای هوایی  و دیگر تجهیزات. هنگامی که نیاز به سیستم‌های ارزان‌قیمت، انعطاف بیشتر یا جایگزین ایمن‌تر برای موتورهای الکتریکی و عملگرها باشد، یک سیستم پنوماتیکی که از طریق شیر های سلنوئیدی خودکار یا دستی کنترل می‌شود، انتخاب می‌شود.

کاربرد پنوماتیک:در دندانپزشکی ،معدن،ساخت و ساز نیز از پنوماتیک استفاده میشود.